Karbon Çelik

Karbon çelik: Demir ve karbon alaşımından yapılmaktadır. Sertleştirilebilen ve dövülebilen bir çelik olan karbon çeliğinin yüksek karbon içeren alaşımlarına dökme demir denilmektedir. İçerdiği karbon durumuna göre; düşük, orta ve yüksek karbonlu çelikler olarak üç gruba ayrılmaktadır.

1-Düşük karbonlu çelikler: Yumuşak çelikler olarak ta bilinen bu grup çeliklere karbon oranı % 0,20’ye  kadar olan çelikler girmektedir.  Genel olarak yassı mamul olan düşük karbonlu çelikler, çubuk ve profil olarak temel yapılarda ve inşaat endüstrisi endüstrisinde yoğun olarak kullanılmaktadır.

2-Orta karbonlu çelikler:  İçindeki karbon oranı % 0,20 ile 0,60 arasında olan çelikler bu gruba girmektedir. Mekanik özellikleri içindeki karbon oranına göre belirlenen orta karbonlu çelikler ısıl işlemle istenilen derecede sertleştirebilmektedir. En büyük özellikleri istenilen derecede sertleştirebilme olan bu gruptaki çelikler, makine imalat endüstrisinde kullanılmaktadır.

3-Yüksek karbonlu çelikler: İçindeki karbon oranı % 0,60’tan yüksek olan çeliklerdir. Bu grup çelikler normal durumlarda dayanımı yüksek, sünekliliği ise düşüktür.  Isıl işlemlerle yüksek sertlik kazanabilen yüksek karbonlu çelikler kesici özellikleri nedeniyle genelde kesici ve delici aletlerin ve takımların üretiminde kullanılmaktadır.

karbon çeliği satış

Karbon Çelik Kullanım Alanları

Günlük hayatta kullanılan çok sayıda eşyanın üretiminde hammadde olarak kullanılan yüksek karbonlu çelikler büyük emekler harcanarak üretilmektedir. Üretimi kolay olmayan bu çelik grubu çok küçük değerler kullanılarak üretilmekte ve içerdiği karbon miktarına göre de kullanım alanları değişmektedir.

İçerdiği karbon oranı % 0,20 ye kadar düşük karbonlu çelikler; somun, cıvata, makine parçaları ve inşaat malzemeleri üretiminde kullanılmaktadır.  İçindeki karbon oranı % 0,20 ile 0,60 arasında olan orta karbonlu çeliklerden ise; makine, cıvata, somun, şaft, spiral ve yaprak yaylar ile makas ve diğer kesici aletler üretilmektedir. Yine orta karbonlu çeliklerden üretilen malzemeler arasında eğe, keser, ray, kazma-kürek ve diğer gemi parçaları yer almaktadır.

İçindeki karbon oranı % 0,60’tan fazla olan yüksek karbonlu çelikler ise ısıl işlem ile istenilen sertliğe ulaştırabildiğinden kepçe dişlisi, greyder bıçağı gibi malzemeler bu grup çelikten üretilmektedir.  Kullanım alanları sertliğine göre değişen karbon çelikler set ve kesici delici malzemelerin üretiminde kullanılmakta olup, üretilen malzemelerin kullanım sürelerini uzatmakta ve dayanıklılığını artırmaktadır.