Kare otomat çeliği

Kare otomat çeliği, genel anlamda hızlı talaş alma işlemlerinde talaşların kırık çıkması ile, talaşlı imalat maliyeti düşük çelikler olarak bilinir. Kolay işlenebilir özelliğe sahiptirler. Bu nedenle diş açma, matkapla delme, raybalama gibi talaş kaldırma işlemlerinde uygun çelikler olarak tanımlanır. Çelik malzemelerden istenen özellikler arasında talaşlı işlenebilir kabiliyeti son derece önemlidir. İmalat aşamasında, yüksek kesme hızları ve işlem hızları, iyi yüzey kalitesi ve diğer faktörler ile birlikte malzeme kalitesi de direkt olarak alakalıdır.

Otomat çeliği türleri

Çelik ürünlerine makine imalat, otomotiv, enerji ve bir çok sektörde ihtiyaç duyulmaktadır. Yuvarlak, kare, lama şekilli bir çok otomat çeliği bulunmaktadır. Bunlar uluslar arası standartlar doğrultusunda üretilen ürünlerdir. Kare otomat çeliği için pek çok önemli kullanım alanı olduğunun da altını çizmek gerekir. Süratli ve seri üretim yapılan torna ve otomat tezgahlarında son derece önemlidir.

Özelliklerini de bu bağlamda incelemek gerekir. En başta tezgahın işleme hızına uygun yüksek kesici kalem ömrü vardır. Çok düşük kesme kuvvetine ihtiyaç duyulur. İstenen parçada iyi bir yüzey kalitesi vardır.

Kare otomat çeliği fiyatları

Kare otomat çeliği fiyatları konu başlığında online ortamda çok fazla bilgi olduğunun altını çizmek gerekiyor. Fiyatlandırma süreçlerinde doğru tercihte bulunmak ve buna göre hareket etmek oldukça önemlidir. İnternet üzerinde araştırma yaptığımız zaman buna uygun sonuçların alınması da söz konusu oluyor.

Kare otomat çeliğinin çok farklı ve fazla sayıda kullanım alanı olduğunu ifade edebiliriz. Talaş alma süreçlerinde otomat çelikler tercih edilir. Bu çelik türü ısıl işlem üzerinden 2 farklı şekilde yorumlanabilir. Isıl işlem uygulanan ve uygulanmayanlar olarak değerlendirme yapmak söz konusudur.

Otomat çeliklerine hangi işlemler uygulandığı da diğer bir merak edilen önemli konular arasında yer almaktadır. Çeliklerde, talaş kaldırma gereği olmayan yüzeylerin ölçü toleranslarının düşük olması gerekir. Bu nedenle soğuk çekilmiş olarak tercih edilmesi gerekir. Aynı zamanda soğuk dövme ve sıcak dövme ya da zımbalama parçalarının imalatlarında tercih edilen otomat çelikleri de farklı kullanım alanlarına sahiptir.