11SMNPB30 otomat çeliği

Demir sektörünün en önemli ürünlerinin başında otomat çelikleri gelmektedir. Aynı zamanda maliyeti düşük olduğu için talaşlı imalatlarda çok sık tercih edilen çelik türlerinden biri olduğunu da ifade edebiliriz. Fiziksel ve kimyasal özellikleri açısından işlenir niteliğe sahiptir. Bu nedenle hem avantajları hem de dezavantajları vardır. Teknik özelliklere bakıldığı zaman son derece cazip olmasının yanında işlenebilir olması da önemli bir avantajdır. 11SMNPB30 otomat çeliği, otomotiv endüstrisinde çok yaygındır. Aynı zamanda cihaz ve aparat yapım sürecinde, çok yüksek güçlü otomat çeliği olarak seri imalat için de yaygın durumda yer almaktadır.

11SMP30 otomat çeliği özellikleri

11SMNPB30 otomat çeliği malzeme  no 1.0710 olarak geçmektedir. Mn 1×1 mm max. İse 2000×2000 olarak kullanılır. Makine mühendisliği ve otomotiv bileşenlerinin üretiminde kullanılmaktadır. Sitemiz üzerinden rahatlıkla sahip olduğu diğer özellikler kontrol etmeniz mümkündür.

Otomat çeliği ile alakalı çok fazla bilgi olduğunu ifade edebiliriz. İlk başta belli değerlerin önem arz ettiğini söylemek gerekir. Kükürt oranı, karbon oranı, fosfor oranı bunlar arasında yer almaktadır. Otomat çeliklerinde karbon oranı %0.07- %0.60 arasında yer almaktadır. Kükürt ortanı ise %0.07 ve %0.10 değer aralığı arasında yer almaktadır. Çelik kalitesinde de söz ettiğimiz zaman fosfor ve kükürt son derece önemlidir.

Otomat çeliği nerede kullanılır?

Otomat çeliği nerede kullanılır sorusu da merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Otomat çelikleri talaş alma süreçlerinde, eğer talaşlar kırık çıkarsa, talaş kaldırma işlemleri için otomatik çeliklerin kullanıldığını biliyoruz. Bu çelik türü ısıl işlemler sonrasında farklı kullanım gruplarına ayrılmaktadır. Isıl işlem uygulanmayanlar ise yumuşak otomat çelikleri olarak isimlendirilir. Isıl işlem uygulanan ise, sementasyon işlemi ıslah işlemi uygulananlar olarak bilinmektedir.

Otomat çelikleri makine, inşaat sektörü, teçhizat üreten firmalar, hassas mekanik parçalar, otomotiv sanayi gibi sektörlerde kullanılmaktadır. Bunun yanında ölçü cihaz parçaları ve optik cihaz parçalarında da otomatik çelikler kullanılmaktadır. 11SMNPB30 otomat çeliği konu başlığında bilgi almak ve bunu tam anlamı ile değerlendirmek için sitemizde yer alan diğer yazıları da takip edin.