Kurşunlu otomat çeliği özellikleri

Kurşunlu otomat çeliği özellikleri başında kesme hızının artması gelir. Bilindiği gibi Otomat çelikleri yüksek oranda Mangan ve Kükürt içerirler. Alaşımsız çelik özelliğine sahiptirler. İçinde yer alan elementler sayesinde küçük ve kırılgan talaş oluşumu ile seri üretim yapılabilir. Tezgahlarda yüksek hızlı işlemler yapılır. Çeliklere ilave edilen kurşun ile, kesme hızlarının artması mümkündür. Kurşun yerine ilave edilen başka elementler olduğunu da söylemek gerekir.

Otomat çelikleri, seri üretim yapılmasını sağlar. Aşağıda yer alan avantajlar da buna ek olarak dahil edilir.

  • Çok düşük kesme kuvveti gereği olur. İşlenen parçada iyi yüzey kalitesi sağlanması söz konusu olacaktır.
  • İş parçalarının kolay işlenmesi, tezgahtaki rahat hareketin mümkün olması sağlanır. İyi bir talaş kırılganlığı söz konusu olur.
  • Tezgah işleme hızına uygun yüksek kalem ömrü sağlanır.

Kurşunlu otomat  çeliği ile alakalı merak edilen bir diğer konu ise kullanım alanlarıdır. En başta kullanım alanlarının sınırlı olduğunu ifade etmek gerekiyor. Bunun ana nedeni ise kükürtlü çeliklerde yeteri kadar çalışan otomatik çeliklerin kurşun ilavesi ile aksiyon almasıdır. Kurşun ilavesi özel yöntemler ile yapılır. Bu nedenle sağlık açısından sorun olmayacağının altını çizmek gerekir.

Kurşunlu otomat çeliği

Otomat çeliklerde iyi işlenmeyi sağlayan belli faktörler vardır. Değişik çelik türlerinin talaşlı imalatında oluşan talaşların belli özellikler gösterdiği biliniyor. Alaşımsız yumuşak çelikler, otomat tornalarında işleme için uygun talaş türlerinin oluşmasına ana neden olarak karşımıza çıkar. Kısa kırılgan talaş elde etmek için ilk olarak homojen dağıtılmış kalıntıların oluşumunu sağlamak gerekir.

Kurşunlu ve kurşunsuz otomat çeliği işlenme açısından farklı görevler görür.  Kurşunsuz otomat çeliği çok fazla alanda kullanım kolaylığı sağlar. Kolay talaş kaldırma özelliği ilk sırada yer almaktadır. Isıl işlem yapılabilir. Bu çeliklerin kaynak kabiliyeti de çok yüksektir.

Kurşunlu otomat çeliği ve kurşunsuz otomat çelikleri hakkında bu yazımızda önemli bilgileri sizlere aktardık. Çelik konu başlığında bilinmesi gereken bir çok ara başlık olduğu biliniyor. Kurşunlu otomat çeliği özellikleri, özellikle konuya hakim olmak isteyen kişilerin araştırdığı süreçler arasında yer almaktadır.