Kurşunlu Otomat Çeliği Nedir?

Kurşunlu otomat çeliği nedir sorusu da, otomat çelikleri konu başlığı altında merak edilen sorulardan biridir. Günümüzde kurşunlu otomat çeliği kullanımı çok sınırlı olarak bilinir. Bunun ana nedeni ise normal kükürtlü çeliklerle yeterince çalıştırılabilen otomat çeliklerinde, kurşun ilavesi ile gerekli aksiyonlar alınıyor olmasıdır. Ama kurşun ilavesinde özel yöntemler uygulanır. Bu anlamda sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Standartlara uygun olarak kurşunlu ya da kurşunsuz otomat çeliği üretimi devam etmektedir. Doğru üretim yapılması halinde ekonomik anlamda da önemli gelişmeler meydana gelir.

Otomat çelikleri çok yüksek oranda Mangan ve Kükürt içermektedir. Alaşımsız çelikler olarak bilinir. Kükürt ve Mangan’ın oluşturduğu bileşim sayesinde kırılgan ve küçük talaş olumu, seri üretime yönelik çalışan hızlı takım tezgahları işlenir. Bu çeliklere ilave edilen Kurşun sayesinde kesme hızlarının arttığı ifade edilir. Bazen kurşun yerine farklı elementler de eklenmektedir. Diğer çeliklere göre daha yüksek Fosfor içermeleri talaş kırılganlığını ve kesme yüzeyi kalitesinin artmasına neden olur.

Otomat çelikleri genel bilgiler

Otomat çelikleri uygulanan ısıl işlemlere göre; ısıl işlem uygulanmayanlar, ısıl işlem uygulananlar olarak 2 ana başlık altında toplanır. Isıl işlem uygulananlar ise; ıslah işlemi uygulananlar ve sementasyon işlemi uygulananlar olmak üzere incelenmektedir.

Aynı zamanda otomat çeliğinin nerelerde kullanıldığı da önemli ölçüde merak edilen bir ana başlıktır. İnşaat sektörü, makine, otomotiv sanayii gibi önemli kullanım sektörleri vardır. Bunun yanında optik cihaz parçalarında da bu üründen yararlanmak gerekir. Sitemizi takip etmeniz halinde kurşunlu otomat çeliği nedir ve diğer konu başlıklarında bir çok önemli yazı bulmanız söz konusu olmaktadır.  Bu yazıları incelemeniz halinde, net yanıtlar alarak siz de rahat bir şekilde konuya hakim olabilirsiniz.

Kurşunsuz otomat çeliği

Kurşunsuz otomat çeliği, çok sayıda kullanım alanına sahip olmakla birlikte, kullanım kolaylığı ile de dikkat çekmektedir. Kolay talaş kaldırma özelliğine sahip olmasının yanında, bu çeliklerde ısıl işlem yapılabilmektedir. Çeliklerin aynı zamanda kaynak kabiliyeti de son derece yüksektir. Sıcak dövmeye uygunluğu ile ön plana çıkar.