Otomat çeliği ne işe yarar?

Otomat çeliği ne işe yarar sorusu, son zamanlarda merak edilen önemli konu başlıklarından biridir. Maliyetinin düşük olması gibi avantajı vardır. Bileşiminde kükürt yer almaktadır. Bu nedenle tornalanabilme kabiliyeti son derece yüksektir. Kurşunlu ve kurşunsuz olmak üzere 2 ana başlık altında incelebilir. Tornalanabilme kabiliyeti yüksek olmasının ana nedeni kükürttür. Plastik şekil verme  kabiliyeti de  bu nedenle düşüktür.

Çelik türevleri arasında talaş imalatı en yüksek olanların başında gelmektedir. Çevresel faktörler göz önünde olduğunda Avrupa’da kurşunlu üretiminden vazgeçilmeye başlandığı bilinmektedir. Talaşlı imalat noktasında ismini çok sık duyduğumuzu ifade etmek gerekiyor. Fiziksel ya da kimyasal açıdan işlenebilir olması gibi son derece önemli bir artısı vardır. Teknik özelliklerinin de bilinmesi gerektiği ifade edilir.

Otomat çeliği daha çok seri ve süratli üretim yapılan otomat ve torna tezgahlarında tercih edilir. Tezgah işleme hızının yüksek olması, kesici kalem ömrü ve iş parçalarının kolay işlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda tezgahta rahat hareketin de mümkün olması ancak bu şekilde olabilir.

Otomat çeliği kullanım alanları nelerdir?

Otomat çeliği kullanım alanları da önceden irdelenmesi gereken önemli bir konu başlığıdır. En başta otomotiv sanayi için değişik tür bağlantı elemanları, teçhizat ve makine üreten endüstri kollarını örnek vermek gerekir. Aynı zamanda inşaat sektöründe de çok sık tercih edilir.

Otomat çeliğinin iyi işlenmesini sağlayan bazı önemli faktörler olduğunu ifade etmek gerekiyor. Bildiğimiz gibi değişik çelik türlerinin talaşlı imalatında oluşan talaşlar, tipik özellikler taşıyabilir. Alaşımsız yumuşak çelikler, otomat tornalarında işlemeye uygun olmayan talaş türlerine neden olabilir. Kısa kırılgan talaş elde etmek son derece önemlidir.

Otomat çeliği ne işe yarar ve bu tarz sorular, çok uzun zamandır merak edilmektedir. Çelik sanayinde ülkemizde son zamanlarda önemli oranda gelişme olduğunun net bir şekilde altını çizmek gerekir. Güvenilir ve kaliteli otomat çeliği üreten firmalar ile çalışmamız halinde, aklınızda herhangi bir soru işareti kalmasına gerek kalmaz.