Otomat çeliği nedir?

Otomat çeliği bir çok işleve sahip olan çelik sektörünün önemli ürünlerinden biridir. Maliyetinin düşük olmasının yanında talaşlı imalatlar için çok sık tercih edilir. Fiziksel ve kimyasal olarak uygunluğu sayesinde çok fazla kullanım alanı vardır. Bir çok avantajı da bünyesinde barındırmaktadır. Sizler için bu yazımızda otomat çeliği nedir sorusuna yanıt vereceğiz.

Öncelikli olarak işlenebilir niteliğe sahip olması, maliyetinin düşük olması ve teknik özellikler açısından son derece cazip olduğunu görebiliyoruz. Genel anlamda bu özellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Fakat teknik bilgileri de öğrenmek, bu noktada daha geniş anlamda olaylara bakış atmamızı sağlar.

Otomat çeliği belli değerler üzerinden kendi önemini ortaya koyar. En başta karbon oranı, fosfor oranı ve kükürt oranı bu anlamda son derece önemlidir. Otomat çeliklerinde karbon oranı değişken olabilir. Çelik kalitesinden söz ettiğimiz zaman kükürt ve fosfor son derece önemli maddeler haline gelir. Yüksek miktarda kükürt ve fosfor, talaşlı işlem kabiliyetinin artmasına neden olur. Bu sayede malzeme daha verimli hale gelecektir.

Hızlı bir şekilde üretilen parçaların ekonomik açıdan verimli olması için talaşlı şekillendirilmesi son derece önemlidir. Yüksek hızda kesme yapılan otomatlarda malzemelerin en iyi talaşlı şekillenebilir halede olması son derce önemlidir. Bu sayede verim çok daha yüksek olur. Bu noktanın farklı değişkenlere bağlı olduğunu ifade etmek son derece önemlidir. Otomat çelik, verim açısından son derece etkileyici sonuçlar ortaya koyar.

Otomat çeliği nerede kullanılır?

Otomat çeliği nerede kullanılır sorusu da, son zamanlarda merak edilen önemli konu başlıklarından bir haline geldi. İlk olarak hızlı talaş alma süreçlerinde tercih edildiğini ifade etmek gerekiyor. Talaşların kırık çıkması ile birlikte, talaş kaldırma işlemleri için otomat çeliklerin kullanıldığı bilinmektedir. Çelik türü uygulanan ısıl işleme göre farklı isimler alabilir.

İnşaat sektörü, teçhizat ve makine üreten firmalar, otomobil sanayii, hassas mekanik parçalar üreten endüstri kolları otomatik çeliğin kullanım alanları arasında yer alıyor. Bunun yanında ölçü cihaz parçaları ve optik parçalarında da otomatik çeliklerden yararlanılarak üretildiğini ifade etmek gerekir.