Otomat çeliği ölçüleri

Otomat çeliği ölçüleri, genel anlamda belli standartlar üzerinden ifade edilmektedir. Tüm bunların yanında müşteri taleplerinin de önemli olduğunu vurgulamak gerekir. Özel çap ve ebatlar söz konusu olduğu gibi, müşteri talepleri doğrultusunda özel ambalajlama yapılması da mümkündür. Sandık ve ya Jüt gibi çeşitli ambalajlama alternatiflerinin seçenekler arasında yer aldığını ifade etmek gerekiyor.

Otomat çeliği üreten kişiler yüksek standart tutturmalı ve bunun yanında amaca uygun mekanik özelliklere sahip olan istenen ölçülerde ürün üretmelidir. Otomatik çelikler ile istediğiniz verimliliğe ulaşmanız bu sayede mümkün olabilir. Daha fazla bilgi almak adına sitemizde yer alan diğer yazıları da okuyabilirsiniz.  Bu sayede teknik anlamda aklınıza takılan tüm soru işaretlerinin yanıtını bulmak da söz konusu olacaktır.

Otomat çelikleri belli ölçülere sahip olabilir. Bunlar arasında standart boylar yer alır. Yuvarlak, altı köşe ve kare otomat çelikleri belli boylara sahiptir.

  • Yuvarlak 2,00 mm. – 120 mm. Arası
  • Altı Köşe  4,00 mm. – 90 mm. Arası
  • Kare       3,00 mm. – 40 mm. Arası

Otomat çelikleri çok yüksek oranda Mangan ve Kükürt içerir. Alaşımsız çeliklerdir. Mangan ve Sülfür sayesinde kırılgan ve küçük talaş oluşumu ile çok yüksek hızda çalışma imkanı sağlar. Kolay işlenebilir özelliğe sahiptir. Tek ya da çok milli, torna ve rovelver tezgahlarında yapılan  bir çok işlemde uygundur.

Otomat çeliği mekanik özellikleri

Otomat çeliği ile bilgi sahibi olmak isteyen kişiler, mekanik özellikleri konusunda da araştırma yapmalıdır. Daha önce de ifade ettiğimiz gibi ürünler talaşlı işlenebilirlik kabiliyetini sizlere sunar. İmalat sürecinde yüksek kesme hızı vardır. Otomat çelikler aynı zamanda iyi bir yüzey kalitesi bulundurmaktadır. Karbon oranları 0.07 ve 0.06 arasında değişir. Malzemeye kırılganlık kazandırmak için bazı ilaveler yapılır.

  • Çekme dayancı 510-760 Mpa
  • Soğuk çekilmiş imalat işlemi
  • Akma dayanımı 410 Mpa
  • Yüzde kopma uzama miktarı ise %7

Otomat çeliği ölçüleri ve diğer özellikleri açısından bir çok önemli bilgiyi sizlere aktardık. Konu ile alakalı önemli bilgileri almak için sitemizde yer alan yazıları okumaya devam edin.