Otomat çeliği paslanır mı?

Otomat çeliği paslanır mı sorusu, merak edilen önemli bir konu olarak dikkat çeker. Alaşımsız çelikler ya da az alaşımlı çelikler, ortama bağlı olarak kimyasal aşınmalara uğrar ya da paslanır. Paslanma ve tahribat gibi etkenlerden korunmak için ilave önlemler alınması ve boyar maddeler tercih edilmesi tercih edilen bir yöntemdir. Paslanmaz çeliklerin ne kadar önemli olduğunu bu tarz durumlarda çok rahat anlamak söz konusu olur. İçeriğinde yer alan Al, Cr, Si gibi elementler, oksijen ile birleşerek, yoğun, ince ve yapışkan bir oksit tabaka meydana getirir. Bu tabaka paslanmanın meydana gelmesini engeller.  Herhangi bir malzemenin paslanma karşısında dayanıklılık seviyesinin yüksek olması için her m2 için malzeme kaybının 2.4 gr’dan az olması gerekir.

Paslanma olayı, çeliğin alaşım durumu ile alakalı olduğu gibi, parçaların talaşlı işlem özellikleri de paslanma konusunda son derece önemlidir. Örnek olarak yüzeyi hassas taşlanmış parçanın paslanma oranı, kötü yüzeye sahip olan parçanın paslanma oranına göre çok düşük olmaktadır. Krom çelikler, çok fazlı çelikler, krom-mangan çelikler ve krom-nikelçelikler paslanmaz çelik sınıfları arasında yer alıyor.

Otomat çeliği, çeşitli sektörlerde kullanılmaktadır. Bunlar haricinde pek çok çelik türünün imalat sektörü için önem teşkil ettiği biliniyor. Bunlar arasında genel yapı çelikleri, yay çelikleri, ıslah çelikleri, sementasyon çelikleri, paslanmaz çelikler, indüksiyonla yüzeyi, çelik standartların okunması yer almaktadır.

Otomat çeliğin faydaları nelerdir?

Otomat çeliğin faydaları da uzun zamandır merak edilen bir konu başlığıdır. Sanayi ve imalat sektöründe kullanım alanı çok fazladır. Bir çok özelliğe sahiptir. Farklı iş alanlarında tercih nedeni olarak bilinir. Kükürt ve fosfor oranları ile, daha fazla metalik kırılganlık sağlar. Kırılgan talaş oluşumu için gerekli olan zemini hazırlar. Bu iki bileşenin etkisi ile otomat çelikleri yağlanma özelliği gösterir. Parça dayanıklılığının kalitesinde artış meydana gelir. Aynı zamanda temiz yüzey elde edilmesi söz konusu olur.

Otomat çeliği kolay işlenebilir özelliğe sahiptir. Kolay işlenme özelliği sayesinde kesici uçların dayanıklılığı artar ve ömrü uzar. Kolay ve hızlı bir şekilde talaş kaldırma işleminde tercih edilir.